Kim jest adwokat?
Adwokat jest osobą z wykształceniem prawniczym. Jedną z dróg dojścia do zawodu jest ukończenie aplikacji adwokackiej, która kończy się egzaminem zawodowym o charakterze państwowym, co reguluje ustawa z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze.
Zawód ten jest jednym z wielu zawodów prawniczych, zaliczanych do grupy zawodów zaufania publicznego. Każdy adwokat, aby móc wykonywać swój zawód, musi być zrzeszony we właściwej miejscowo Izbie Adwokackiej i być wpisany na listę adwokatów danej Izby, co zapewnia możliwość weryfikacji jego kompetencji i posiadanych uprawnień. Adwokat zobowiązany jest do nieustannego szkolenia i podnoszenia swoich kwalifikacji, a także posiadania obowiązkowego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Na czym polega pomoc adwokata?
Ustawowym zadaniem adwokata jest świadczenie pomocy prawnej, która może przybierać różną formę – od konsultacji prawnej, po prowadzenie spraw sądowych w czyimś imieniu. Udzielana pomoc jest zawsze dostosowana do indywidualnej sytuacji osoby zainteresowanej, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i dokumenty.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata?
Pomoc prawna świadczona przez adwokata to nie tylko dzielenie się wiedzą i doświadczeniem profesjonalisty, znającego przepisy i potrafiącego stosować je w praktyce. Skorzystanie z pomocy adwokata jest przede wszystkim szansą na bezpieczne uregulowanie sytuacji prawnej osoby zainteresowanej i uzyskanie właściwej wiedzy prawnej, która pozwoli zapobiec negatywnym konsekwencjom prawnym oraz umożliwi podjęcie właściwej decyzji na przyszłość.
Adwokat Wojciech Kowalówka
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, z magisterium dotyczącym kontraktów menedżerskich oraz absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego – z dyplomem z zakresu zarządzania patentami. Członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, przy której ukończył aplikację adwokacką zakończoną państwowym egzaminem zawodowym.
Posiadający wieloletnią praktykę kancelaryjną o profilu procesowym, ze szczególnym uwzględnieniem spraw cywilnych, rodzinnych, prawa pracy oraz prawa karnego. Na dotychczasowe doświadczenie składa się także szeroko rozumiana i wieloletnia współpraca z organizacjami pozarządowymi (NGOs). Konsultant prawny oraz były członek komisji rewizyjnej w organizacji harcerskiej. Aktywista społeczny podejmujący działalność jako czynny wolontariusz i koordynator punktu bezpłatnych porad prawnych w Fundacji Academia Iuris im. Macieja Bednarkiewicza w Warszawie. Wieloletni instruktor harcerski.
Trener szkoleń prawnych, w tym szkoleń organizowanych na rzecz NGOs, w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej.